Biografia

Edyta Górniak urodziła się 14 listopada w 1972 roku w Ziębicach. Pierwsze wokalne kroki stawiała występując w programie Zbigniewa Górnego – „Śpiewać każdy może” w 1989r. Tam dostrzeżona, została zaproszona na „Debiuty” do Opola. Zaśpiewała piosenkę „zły chłopak” z repertuaru Lory Szafran. Przez następne 4lata występowała z teatrem Buffo w produkcji o nazwie Metro oraz dwóch przedstawieniach muzycznych: „Do grającej szafy grosik wrzuć” – z klasycznymi polskimi popowymi przebojami sprzed ery rock and rolla i „Brel” – z polskimi wersjami piosenek tworzącego we Francji belgijskiego barda Jacques’a Brela.
W 1993 roku Edyta wzięła udział w Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, zdobywając tam trzecią nagrodę. Przełom w jej karierze nastąpił w 1994r., kiedy to wystartowała w programie Eurowizji. Nadmienić trzeba, iż była pierwszą artystką z Polski, która wzięła udział w tym konkursie. Zajęła 2 miejsce. Piosenka „To nie ja” stała się przebojem i do dziś możemy ją usłyszeć w radio czy telewizji.
W tym samym roku piosenkarka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią fonograficzną, rok później natomiast ukazał się jej studyjny album „Dotyk”, za który Edyta otrzymała Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W roku 1996 Górniak podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów. Pomimo tego faktu nadal nagrywała utwory również na rynek polski m.in. “To Atlanta” (polski hymn Igrzysk Olimpijskich 1996). Edyta nagrała też kilka piosenek do filmów, między innymi „Dumkę na dwa serca” wraz z Mietkiem Szcześniakiem, która wygrała plebiscyt na najpiękniejszą piosenkę z sercem zorganizowany przez TVP1 i radio RMF FM przy okazji akcji Serce masz tylko jedno, natomiast w październiku 2007 roku zdobył Złotą Kaczkę “Filmu” dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia. W 1999r. miała miejsce duża trasa koncertowa Edyty po kraju.
W roku 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Edytą, ale wokalistka podpisała nowy, z Virgin Germany. Wówczas w Polsce ukazał się kolejny międzynarodowy album artystki „Perła”. 27 marca 2004 Górniak urodziła syna Allana, ze związku z gitarzystą, Dariuszem Krupą. W tym czasie wokalistka założyła z nim również własną niezależną wytwórnię płytową EG. Production. W 2006r. w magazynie Playboy ukazała się sesja Edyty towarzysząca promocji jej płyty o nazwie “Sexuality”.
Piosenkarka brała również udział w różnych programach telewizyjnych, np. jako jurorka w „Jak oni śpiewają”.